Hírek / | előző | következő |
Buglya Sándor a BIDF 2025 Életműdíjasa
2025.01.27. 14:46
A 2025 január 25. és február 2-a között megszervezett BIDF minden évben kitünteti a magyar dokumentumfilmkészítés egyik jeles képviselőjét. Idén Buglya Sándor munkássága előtt tisztelegtek ezzel a díjjal.
Buglya Sándor nemcsak alkotó, hanem nagyon sok minőségben vett részt, támogatta a magyar dokumentumfilmgyártást. Tanszékünk számára az oktatói tevékenysége, pedagógiai elkötelezettsége meghatározó volt: mondhatni, a Sapientia EMTE filmművészet, fotóművészet, média képzésének egyik alapítója, megálmodója, és hathatós közreműködésével az első magyar nyelvű felsőoktatási program indult el Romániában, Kolozsváron. Szívből gratulálunk az életművét elismerő díjhoz!
A fesztivál oldalán így mutatták be munkásságát:
"Született Magyarországon, 1945-ben. A biológia volt a kedvenc tantárgya, így egyenes út vezette a Semmelweis Orvostudományi Egyetemre. Párhuzamosan filmezni is kezdett, s az egyre finomodó megfigyelőkészség és a betegekkel való mindennapos kapcsolat elmélyülése végül a dokumentumfilmezésben talált egymásra. Az orvosi tanulmányok után rendezői és operatőri diplomát szerzett a Színház és Filmművészeti Főiskolán. Évtizedek alatt közel félezer filmet, televíziós műsort rendezett és fényképezett, alkotásait számos fesztiválon díjazták. Az utóbbi harminc év során filmalkotások százainak volt producere. Filmjeinek ideálja, hogy a néző már ne is egy filmet nézzen, hanem úgy érezze, ami elé kerül, az maga az élet. A finom megfigyelésekre koncentrál, ahogy egy szerzetes egyik filmjében megfogalmazta: az élet értelme észre venni az élet apró dolgait, felfedezni a „fűnyi jót".
Életművéről, szerteágazó, lelkes munkásságáról Gelencsér Gábor írt méltatást, amit itt olvashatunk.
A fesztivál Buglya Sándor hét filmjét tűzte műsorra:
Sváb passió
Bánya utca - Leltár
Ahogyan láttam és ahogyan elképzelem
Zsákfalu
Nemzeti dal
Népművelő a felvevőgéppel
Minden tizedik