Hírek / | előző | következő |
Őszi felvételi az MA képzésünkre
2022.08.16. 17:31
Meghirdetett helyek száma: 3 tandíjmentes + 5 költséghozzájárulásos
Beiratkozás kezdete: 2022. augusztus 31-étől, online platformon (https://felveteli.sapientia.ro)
Beiratkozás utolsó időpontja: 2022. szeptember 7, 12:00 (eddig az időpontig az egyéni portoflió is feltöltésre kell kerüljön!)
Írásbeli vizsga: 2022. szeptember 8.
Szóbeli vizsga: 2022. szeptember 11. (beosztás szerint)
Eredmények: 2022. szeptember 11.
Helyek visszaigazolás: 2022. szeptember 12.
2022-es őszi felvételi jegy összetétele:
1. ÍRÁSBELI VIZSGA: 40%
- Max. 90 perces, több kérdést tartalmazó felmérés.
2. SZÓBELI VIZSGA: 60%
- Egyéni portfólió bemutatása, illetve egy elméleti projekt+művészeti alkotás, vagy egy gyakorlati projekt/filmterv bemutatása (Előzőleg feltöltendőek!).
1. ÍRÁSBELI VIZSGA:
A felvételi vizsgára való felkészüléshez ajánlott filmlista a vizuális kultúra és a kortárs film jelenségeiben való általános tájékozottság bővítésére:
- Abbas Kiarostami: A cseresznye íze (1997)
- Thomas Vinterberg: Születésnap (1997)
- Tarr Béla: A torinói ló (2011)
- Corneliu Porumboiu: A fost sau n-a fost? (2006)
- Enyedi Ildikó: Testről és lélekről (2017)
- Bong Joon-ho: Élősködők (2019)
Ajánlott szakirodalom:
- Aumont, Jacques. A színpadtól a vászonig, avagy a reprezentáció tere. Ford. Zakál Edit. Metropolis 1997 ősz, https://metropolis.org.hu/a-szinpadtol-a-vaszonig-avagy-a-reprezentacio-tere-1
- Bardan, Alice. 1989 utóhatásai. Corneliu Porumboiu 12:08 Bukaresttől keletre (2006) című filmje és a román mozi. Ford. Prax Levente. Apertúra 2015 ősz, https://www.apertura.hu/2015/osz/bardan-1989-utohatasai-corneliu-porumboiu-1208-bukaresttol-keletre-2006-cimu-filmje-es-a-roman-mozi/
- Bazin, André. Tilos a montázs. A filmalkotó személyéségéről. Mi a film? Esszék, tanulmányok. Budapest, Osiris, 1995, 48-78.
- Bonitzer, Pascal. Elkeretezés. Ford. Pesovár Zsófia. Metropolis 1997 ősz, https://metropolis.org.hu/elkeretezes-1
- Bouquet, Stéphane. Tarr Béla tündöklő útja. Ford. Balázs Eszter. Metropolis 1997 nyár, https://metropolis.org.hu/tarr-bela-tundoklo-utja
- Elsaesser, Thomas, Malte Hagener. A film mint fül: hang és tér. Ford. Andorka György. Metropolis 2015/2, https://metropolis.org.hu/a-film-mint-ful-hang-es-ter
- Higbee, Will, Song Hwee Lim. A transznacionális filmművészet fogalma. Kritikai transznacionalizmus a filmtudományban. Ford. Fábics Natália. Metropolis 2017/4, https://metropolis.org.hu/a-transznacionalis-filmmuveszet-fogalma
- Teszár Dávid. Rejtett valóságok. Bong Joon-ho filmművészete. Metropolis 2019/1, https://metropolis.org.hu/rejtett-valosagok
- Vincze Teréz. Súlyos testek. Testek a filmben, a nézőtéren és a filmtudományban. Metropolis 2013/3, https://metropolis.org.hu/sulyos-testek
Tájékozódási jelleggel:
- Bordwell, David – Kristin Thompson. Film History, McGraw-Hill, 2003, 605-676.
- Szakmai CV (önéletrajz, megjelölve eddigi tanulmányait, felsorolja a szakképzés szempontjából releváns eredményeit, tapasztalatait, stb.)
- Motivációs levél (ebben a felvételiző leírja: miért szeretne itt tanulni, a filmkészítés melyik területén szeretne tevékenykedni a jövőben, amennyiben bejut, a szakképzés keretében kialakítandó munkacsoportokban/filmes stábban milyen szerepet szeretne vállalni (jelöljön meg kötelezően 2 opciót, fontossági sorrendben a következőkből: forgatókönyvírás, filmtudományi kutatás/filmkritika írás, gyártásvezetés, producer, rendező, operatőr, világosító, hangmérnök, vágó, képi utómunka).
- Mozgóképes munkák (filmek, animációk) vagy más művészeti alkotások (fotók, képzőművészeti alkotások, irodalmi művek, tanulmányok, zenei művek, stb.), amelyeknek a felvételiző az alkotója, vagy létrejöttükben valamilyen minőségben részt vett. A filmeket, fotókat, az írásokat (szkennelve) kell leadni. (Nem kötelező feltétele a vizsgának.)
- Elméleti projekt, amelyhez később kapcsolódik egy művészi alkotás megvalósítása is. (Például: egy filmelméleti vagy filmtörténeti téma kifejtése és egy videóesszé készítésének terve, a kortárs művészet valamilyen jelenségének elemzése mint téma és egy videóinstalláció elképzelése, elméleti értekezés egy fotóművészeti jelenségről és egy fotósorozat terve, filmhangról szóló értekezés és egy film hangvilágának megtervezése, stb.) Tartalmaznia kell a téma és a koncepció rövid leírását (min. 2, max. 5 oldal). A portfólió tartalmával együtt elektronikusan le kell adni a beiratkozáskor.
- Gyakorlati projekt: filmterv. Egy (max. 50-52 perces) dokumentum- vagy (max. 12-26 perces) kisjátékfilm terve, amelyet a felvételiző a mesteri képzés alatt szeretne megvalósítani: szinopszis (max. 1 old.), kisjátékfilm esetében forgatókönyv (percenként 1 oldal, max. 26 oldal) / dokumentumfilm esetében treatment vagy forgatókönyv vázlat: (5-15 oldal), rendezői koncepció (2-5 oldal ). A portfólió tartalmával együtt elektronikusan le kell adni.
Az írásbelin és a szóbelin nincs minimum eredmény meghatározva, de a felvételi átlageredménynek minimum 5-ösnek kell lennie.
Mesteri beiratkozáshoz szükséges iratok (a felvételi platform felületén keresztül feltöltendőek):
a) érettségi (vagy ezzel egyenértékű) oklevél eredetije vagy, amennyiben a jelentkező más egyetem hallgatója, vagy egyidejűleg más egyetemre is felvételizik, az eredeti érettségi oklevél helyett annak közjegyző által hitelesített fénymásolata egy hallgatói vagy beiratkozásról szóló igazolással együtt attól az intézménytől, ahová eredeti iratait leadta. A 2014-ban érettségizettek az oklevéllel egyenértékű iskolai bizonylatot nyújthatnak be, amely igazolja az érettségi vizsga átlagát, az egyes érettségi vizsgatárgyakból kapott jegyet, illetve a felvételi vizsga követelményét képező egyes tantárgyak középiskolai átlagát.
A sikeresen felvételiző az egyetemi év megkezdése előtt köteles benyújtani eredeti érettségi oklevelét a kar dékáni hivatalának, illetve amennyiben a jelentkező egyidejűleg valamely másik felsőoktatási intézmény diákja, köteles az adott intézmény által kiállított igazolást benyújtani az érettségi (vagy azzal egyenértékű) oklevél eredetijének hollétéről.
Külföldi állampolgárok: lásd az érettségi oklevél elismertetésére vonatkozó információkat.
b) egyetemi oklevél (vagy azt helyettesítő igazolás) eredetije vagy hitelesített másolata
c) középiskolai jegyek törzskönyvi kivonata (foaie matricolă), illetve azzal egyenértékű iskolai bizonylat;
d) idegennyelv-vizsga bizonyítvány (Megjegyzés: a nyelvvizsga letehető a Sapientia Egyetemen az egyetem államvizsgára készülő végzőseivel együtt. Az időpontokról és a feltételekről tájékozódni lehet az egyetem titkárságán. Tájékoztató a vizsga összetételéről itt olvasható.)
e) M.S. 18.1.1. típusú orvosi igazolás;
h) születési bizonyítvány hitelesített másolata;
i) a személyazonossági igazolvány másolata;
j) a felvételi díj befizetését igazoló bizonylat