| Hírek / | előző | következő |
Új, angol nyelvű gyűjteményes kötet jelent meg a Palgrave Macmillan kiadónál
2026.04.19. 12:45
A tanulmánykötet az UEFISCDI által támogatott (PN-III-P4-PCE-2021-1297) kutatási program és az annak keretében rendezett, 2023-as nagyszabású nemzetközi konferenciánk tudományos eredményeit összegzi.
A kötet újfajta megközelítést kínál az „affektív intermedialitás” témájában, egy olyan kialakulóban lévő paradigmában, amely a médiumok, a megtestesült tapasztalás és a fizikai valóság közötti kölcsönhatásra helyezi a hangsúlyt. Egy olyan korban, amikor az intermedialitásról szóló tudományos diskurzust még mindig az irodalom és a tömegmédia kutatásai dominálják, ez a tanulmánykötet a filmes intermedialitásra összpontosít. A könyv széleskörűen vizsgálja a mozgóképek egyedülálló helyzetét, amelyek képesek beépíteni és összekapcsolni az összes többi médiumot, valamint intenzív érzelmeket és etikai szempontból felforgató élményeket kelteni.A fejezetek több témakört is érintenek, az érzelmek és a traumatikus élmények ábrázolhatóságától kezdve a kulturális és érzékszervi összefonódásokon át a női tekintetig, valamint a világgal való kapcsolatfelvétel különböző affektív módjaiig, beleértve a nem antropocentrikus perspektívákat is.
A Palgrave Studies in Intermediality sorozatban kiadott könyv elérhető a Springer Nature Link adatbázisán keresztül: Affective Intermediality. Moving Images Between Media, Sensation and Reality. Palgrave Macmillan, 2026.

Tartalomjegyzék:
Affective Intermediality: An Introduction
Ágnes Pethő
Intermediality and Sensory Imagination
Feeling Like an Abstract Line with Vernon Lee and Clementina Anstruther-Thomson
Laura U. Marks
Ghostly Intermediality: Zombie Media and Spectral Subjectivities in Penny Siopis's Films
Laura Rascaroli
Darkness as Affective Oscillation: Poetry in the Cinema of Abbas Kiarostami
Sanskriti Chattopadhyay, Deb Kamal Ganguly
The Affective Aura Reshaped? Experiencing Several Performances at Once: Tennessee Williams on the Screen
Polina Rybina
Life Into Art: Bodies as Mediums and Performances of the Self
The Vicarious Affect: Dying for Art in Chinese Cinema
Lúcia Nagib
Agnès Varda's Performative Media Transformations: Strange Encounters with Material Things and the Body in The Gleaners and I (2000)
Silvia Kurr
Performances of the Self and Affective Intermediality in Anna Nemes's and Kim Corbisier's Work
Hajnal Király
Performing Affections: Isabelle Huppert in Claude Chabrol's Madame Bovary (1991)
Chiara Tognolotti
Affective Landscapes and Intermedial Spaces
Affective Encounters. Approaching Changing Landscapes Through Intermediality in Films by Éric Rohmer and Agnès Varda
Giulia Lavarone
The Invention of Landscape. How to Rethink the Idea of Environment Through Intermedial Forms of Vision, from Michelangelo Antonioni's Enchanted Mountains to Anthropocene (2019)
Denis Brotto
Diasporic Encounters and Affective Cinematic Landscapes in Bas Devos's Film, Here (2023)
Katalin Sándor
Framing Nature and Framed by Nature. Ecocentric Vision in Thomas Ciulei's This Is It (2001)
Melinda Blos-Jáni
Uncanny Spaces of Intermediality in Grant Gee's Patience (After Sebald) (2012)
Judit Pieldner
Affective Liminalities: Performing In-Betweenness
Between Now and Other Places: Intermedia Installations as Spatio-Temporal Facilitators of Affect
Andrea Thoma
A Touch of Liminality: The Phenomenology of the Threshold in Shirin Neshat's Artworks
Shahrzad Ghobadlou
"The Right to Opacity": Liminality and Intermedial Cinematicity in Alia Syed's Film Installation Fatima's Letter (1992)
Ágnes Pethő
Affective Intermediality in Experimental Animation: Unravelling the Threads of Indigenous Craft and Storytelling in Nina Sabnani's The Stitches Speak (2010)
Umme Maria














