Kutatás / Konferenciák / | előző | következő |
Fotó- és filmgyűjtemények a digitális korszakban
Műhelykonferencia, 2019. május 17.
Helyszín: Sapientia EMTE, Tordai út 4. szám.
Jelentkezési határidő: május 7.
A digitális forradalom az analóg fotográfia és a film archiválásának fordulatát hozta magával, amelynek során nemcsak az analóg média-objektumok válnak digitális adatokká, hanem az archívum és a gyűjtemény fogalmai is változáson esnek át. Az új média participatív és kollaboratív kultúrája a múzeumok, közgyűjtemények demokratizálásával jár együtt, „élő, dinamikus archívumokká" változtatva azokat, ugyanakkor a digitális kultúra is kitermeli az „alulról szerveződő" online archívumokat. Ez a folyamat a fotó és a film médiumát, mint archívumi objektumokat érinti a legintenzívebben, hiszen a megosztáson és cserén alapuló weboldalakon a képi tartalmakkal gyorsan lehet reakciókat kiváltani és kép-használó közösségeket építeni. Hogyan alakul át a kutató szerepköre abban a korban, amikor minden hozzáférhető és véleményezhető?
Műhelykonferenciánkkal párbeszédet kezdeményezünk a képgyűjtési, archiválási, digitalizálási folyamatok különböző erdélyi képviselői között, amely során a fotografikus kép és a filmkép megváltozott jelentőségét vitatjuk meg. Mit jelent a kép ebben a kortárs archiválási és kutatási gyakorlatban? Milyen változásokon esik át a kép, amikor digitalizálás közben hordozót cserél, és különböző platformokon megjelenítik?
A következő témákban várunk 15-20 perces előadásokat magyar vagy román nyelven:
- A fénykép és a film mint a megismerés eszköze és korlátja: mi az, amit egy képről megtudhatunk, és mi az, amit nem?
- A fotó- és a filmdokumentumok felhasználásának lehetőségei az illusztráción túl (kutatói, művészeti, oktatási projektek).
- Mit jelent képet, filmet gyűjteni, kutatni ma? Esetelemzések: éppen zajló kutatások, amelyek képgyűjteményeket dolgoznak fel.Milyen szerepe lehet a kutatói, értelmezői attitűdnek a participatív archívumok korában?
- Milyen kiállítási, publikációs koncepcióval dolgozzák fel a fotó- és a filmgyűjteményeket az erdélyi archívumok?
- A közzététel kérdései: szerzői és személyiségi jogok.
Meghívott előadó
Stefanie Zingl (az Osztrák Filmmúzeum amatőr filmes gyűjteményének felelőse, angol nyelvű előadás)
Preserving Memories of Amateur Filmmakers: Oral Histories in the Archive
Műhelykonferenciánkra olyan előadók jelentkezését várjuk, akik az erdélyi audiovizuális kultúrával foglalkoznak: egyetemi vagy múzeumi kutatóként, doktoranduszként, gyűjtőként, művészként vagy digitális archivistaként.
Jelentkezni az űrlap kitöltésével lehet, május 7-ig. A jelentkezés elfogadásáról május 8-án küldünk visszajelzést.
Jelentkezési űrlap
Részvételi díj nincs.
Kapcsolattartó személy: Blos-Jáni Melinda (blosmelinda@kv.sapientia.ro)
Társszervezők: KAB / Média és Kommunikáció Szakbizottság, Sapientia EMTE Média Tanszék.
A rendezvény szakmai partnere az Erdélyi Audiovizuális Archívum.
A műhelykonferencia ugyanakkor a KPI - Egyetemi Kutatási Program keretében zajló fotó- és filmtörténettel, kreatív iparágakkal kapcsolatos kutatásaihoz is kapcsolódik.