Kutatás / Konferenciák / | előző | következő |
VIII. Film- és Médiatudományi Konferencia Erdélyben
A FILMMŰVÉSZET ESÉLYEI
Kolozsvár, 2005. május 24-25.
A konferencia programja:
A KONFERENCIA LEÍRÁSA
Konferencia felhívás, a konferencia témája:
A filmművészet esélyei. A film mint művészet a képfajták technikai megsokszorozódásának és a vizuális tömegkultúra globalizálódásának korszakában.
Előadások a következő kérdéskörökben:
- A művészi és a nem művészi elhatárolhatósága a filmben a művészetelméletek és az újabb stílustendenciák tükrében. A filmművészet helyzete a filmgyártás, forgalmazás és befogadás jelenlegi kontextusában.
- A film és a többi művészet viszonyának értelmezése a filmtörténetben. A film és a többi művészet kapcsolatának konkrét esetei.
- A magukat művészetként kezelő, öntükröző filmek kérdésköreinek és technikáinak változásai a filmtörténetben (az avantgárd, a modern és a posztmodern reflexivitás sajátosságai). Az avantgárd/kísérleti filmművészet általános esztétikai/kognitív filmelméleti/filozófiai kérdései.
- A művészfilm és a populáris kultúra érintkezéseinek konkrét esetei: a) idézetek, rájátszások technikái művészfilmekben, b) a művészfilmes elbeszélés jellemzőinek megjelenése midcult filmekben (esettanulmányok vagy általános tipológia), c) a midcult film műfajainak viszonya a művészetekhez (pl. a piktofilmek, „igényes" televíziós irodalmi adaptációk elméleti kérdései).
- A digitális képkorszak „lenyomatai" a filmművészetben: a) képkorszak mint művészi versus populáris téma, b) a digitális képtrükkök mint stíluseszközök, c) az új képfajták mint idézetek a művészfilmekben versus a tömegfilmben, midcultban.
Meghívott előadók:
JOSEPH D. ANDERSON (University of Central Arkansas, USA)
TARNAY LÁSZLÓ (PécsI Tudományegyetem)
A konferencia nyelve: magyar, angol (külön szekciókban).