Universitatea Sapientia, Secţia Cinematografie, fotografie, media
Magyar | Română | English
Procesul educaţional /

Discipline de studiu BA

Anul universitar 2021–2022.

Anul I, sem. 1.

DisciplinaCreditNr ore/săpt
Forma de verif.
Profesor (c/s)

Istoria filmului universal I.

5

2c + 2s

E

Blos-Jáni Melinda

Teoria comunicării

3

2c +1s

E

Virginás Andrea

Estetică

3

1c+1s

E

Újvári Dorottya

Atelier de limbaj audiovizual - scenaristică I.

3

2l

Vp

Buglya Sándor

Fotografie I.

5

2c + 1l

Vp

Mira Marincaș

Atelier de regie de film și TV I.

4

4l

Vp

Balogh Zsolt

Atelier de limbaj audiovizual - imagine și sunet I.

5

2c + 2l

Vp

Fazakas ÁronGózon Francisco

Istoria culturii I. (facultativ)

(2)

2c

C

Lupescu Radu

Limba engleză I.

2

2l

Vp

Szabó Lilla

Educaţie fizică I.

(1)

1s

Vp

Ráduly-Zörgő Károly

Etică și integritate academică (facultativ) (1) 1c C Bodó Barna

c=curs, s=seminar, l=laborator, E=examen, C=colocviu, Vp=perificare pe parcurs

Anul I, sem. 2.

DisciplinaCreditNr ore/săpt
Forma de verif.
Profesor (c/s)

Istoria filmului universal II.

5

2c + 2s

E

Virginás Andrea

Teoria filmului I.

4

2c + 2s

E

Blos-Jáni Melinda

Atelier de limbaj audiovizual - scenaristică II.

3

2l

E

Buglya Sándor

Fotografie II.

5

2c + 1l

E

Mira Marincaș

Atelier de regie de film și TV II.

4

4l

E

Balogh Zsolt

Atelier de limbaj audiovizual - imagine și sunet II.

4

2c + 2l

E

Fazakas ÁronGózon Francisco

Istoria culturii II. (facultativ)

(2)

2c

C

Lupescu Radu

Limba engleză II.

2

2l

Vp

Szabó Lilla

Educaţie fizică II.

(1)

1s

Vp

Ráduly-Zörgõ Károly

Practică profesională I.

3

6ore x 5zile x 2săpt.

C

Balogh Zsolt

c=curs, s=seminar, l=laborator, E=examen, C=colocviu, Vp=perificare pe parcurs

Anul II, sem. 1.

DisciplinaCreditNr ore/săpt
Forma de verif.
Profesor (c/s)

Istoria filmului universal III.

4

2c + 2s

E

Pethõ Ágnes (c)
Molnár Beáta (s)

Teoria filmului II.

4

2c + 2s

E

Pethõ Ágnes (c)
Molnár Beáta (s)

Cultura vizuală

4

2c + 1s

E

Tánczos Vilmos

Regie de film și TV

3

1c + 1l

Vp

Lakatos Róbert+Gózon Francisco

Fotografie III. 2 1c + 1l E Mira Marincaș
Managementul producţiei de film / TV / media I.
2 1c + 1l Vp Tóth Orsolya+Balogh Zsolt

Curs opţional 1.
(r) Scenaristică I.
(op) Imagine de film și TV I.
(c) Scenaristică I.

3

3l/2l

Vp


(r) Fekete Ibolya
(op) Gózon Francisco
(c) Szőcs Petra

Curs opţional 2.
(r) Atelier de regie de film I.
(op) Optică și aparaturi de filmare
(c) Scriere publicitară I.

3

2l

Vp

(r) Felméri Cecília
(op) Kürti István
(c) Kassay Réka

Curs opţional 3.
(r) Actorie de film I.
(op) Procese fotografice alb-negru și color
(c) Programe audiovizuale I.

3

2l

Vp

(r) Kali Andrea
(op) Gózon Francisco
(c) Kassay Réka

Sunet de film și TV I. (facultativ) (3) 2l Vp Fazakas Áron
Istoria culturii III. (facultativ) (2) 2c C Lupescu Radu
Curs opţional 4. (limbi moderne aplicate)
Limba engleză III.
Limba germană I.
2 2l Vp Szabó Lilla

Rute de specializare: r=regie, op=operator, c=comunicare audiovizuală
c=curs, s=seminar, l=laborator, E=examen, C=colocviu, Vp=perificare pe parcurs

Anul II, sem. 2.

DisciplinaCreditNr ore/săpt
Forma de verif.
Profesor (c/s)

Istoria filmului universal IV.

4

2c + 2s

E

Pethõ Ágnes (c)
Molnár Beáta (s)

Film documentar

3

2c + 2l

E

Blos-Jáni Melinda (c)

Visky Ábel (l)
Fotografie IV. 2 1c + 1l E Mira Marincaș
Managementul producţiei de film / TV / media II. 2 1c + 1l E Tóth Orsolya+Balogh Zsolt
Scenografie de film și TV 2 1c + 1l Vp Bianca Jeremiás

Istoria artelor plastice

2

2c

E

Lupescu Radu

Curs opţional 5.
(r) Scenaristică II.
(op) Imagine de film și TV II.
(c) Scenaristică II.
3 1c + 1l E/Vp (r) Fekete Ibolya
(op) Lakatos Róbert+Gózon Francisco
(c) Szőcs Petra
Curs opţional 6.
(r) Atelier de regie de film II.
(op) Tehnici de iluminat I.
(c) Scriere publicitară II.
3 2l/1c + 1l Vp

(r) Felméri Cecília
(op) Gózon Francisco
(c) Kassay Réka

Curs opţional 7.
(r) Actorie de film II.
(op) Efecte speciale I.
(c) Programe audiovizuale II.
3 2l Vp

(r) Kali Andrea
(op) Kürti István
(c) Kassay Réka

Sunet de film și TV II. (facultativ) (3) 2l Vp Fazakas Áron
Istoria culturii IV. (facultativ) (2) 2c C Tötszegi Tekla
Curs opţional 4. (limbi moderne aplicate)
Limba engleză IV.
Limba germană II.
3 2l Vp Szabó Lilla
Practica profesională II.
3 6ore x 5zile x 2săpt C Balogh Zsolt

Rute de specializare: r=regie, op=operator, c=comunicare audiovizuală
c=curs, s=seminar, l=laborator, E=examen, C=colocviu, Vp=perificare pe parcurs

Anul III, sem. 1.

Disciplina
Credit
Nr ore/săpt
Forma de verif.
Profesor (c/s)
Istoria filmului universal V.
4 2c + 2s
E
Blos-Jáni Melinda
Istoria filmului românesc şi din Europa de Est
3 1c + 1s
E
Király Hajnal
Legislație audiovizuală
2 1c+1s
E Kokoly Zsolt
Fotografie V.
2 1c+1l E Mira Marincaș
Curs opţional 9.
(r) Atelier de regie de film III.
(op) Imagine de film şi TV III.
(c) Radio și telejurnalism, videojurnalism I.

 

4

 

2c + 2l

 

Vp


(r) Felméri Cecília + Visky Ábel
(op) Lakatos Róbert+Gózon Francisco
(c) Kassay Réka
Curs opţional 10.
(r) Montaj de film și TV
(op) Efecte speciale II.
(c) Scriere creativă

 

4

 

2l

 

E/Vp


(r) Lemhényi Réka
(op) Kürti István
(k) Szőcs Petra

Curs opţional 11.
(r) Scenaristică III.
(op) Tehnici de iluminat II.
(c) Teorie de film contemporan

 

4



2l/1c + 1l

 

Vp


(r) Fekete Ibolya
(op) Lakatos Róbert+Gózon Francisco
(k) Virginás Andrea

Curs opţional 12.
(r) Muzică de film
(op) Imagine digitală I.
(c) Programe audiovizuale III.

 

4



2l

 

Vp


(r) Fazakas Áron
(op) Gózon Francisco
(k) Kassay Réka

Curs opţional 13. (limbi moderne aplicate)
Limba engleză V.
Limba germană III.

1 2l Vp Szabó Lilla

Rute de specializare: r=regie, op=operator, c=comunicare audiovizuală
c=curs, s=seminar, l=laborator, E=examen, C=colocviu, Vp=perificare pe parcurs

Anul III, sem. 2

DisciplinaCreditNr ore/săpt
Forma de verif.
Profesor (c/s)

Istoria filmului univeral VI.

4

2c + 1s

E

Virginás Andrea

Istoria filmului maghiar

4

2c + 1s

E

Gelencsér Gábor (c)
Király Hajnal (s)

Fotografie VI.
2 1c+1l
Mira Marincaș
Management de proiect

2

 

1c+1l

 

E

 

Tóth Orsolya

Curs optional 14.
(r) Atelier de regie de film IV.
(op) Imagine de film și TV IV.
(c) Radio- și telejurnalism, videojurnalism II.

3

 

2l

 

E

 

(r) Felméri Cecília
(op) Gózon Francisco
(c) Kassay Réka

Curs optional 15.
(r) Muzică de film II.                                    (r) Scenaristică IV.
(op) Imagine digitală II.
(c) Genuri jurnalistice (publicistică cinematografică)

3 2l E/Vp

r) Fazakas Áron            (r) Fekete Ibolya
(op) Gózon Francisco
(c) Kassay Réka

Curs opţional 16. (limbi moderne aplicate)
Limba engleză VI.
Limba germană IV.

2 2l Vp
Szabó Lilla
Pregătirea lucrării de diplomă
10 4l C

Rute de specializare: r=regie, op=operator, c=comunicare audiovizuală
c=curs, s=seminar, l=laborator, E=examen, C=colocviu, Vp=perificare pe parcurs

Fișier:Facebook icon.svg - Wikipedia File:YouTube social white circle (2017).svg - Wikimedia Commons File:Instagram logo 2016.svg - Wikipedia


Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sapientia - EMTE, Természettudományi és művészeti kar, Kolozsvár
Filmtett - Erdélyi Filmes Portál
Weblap.ro – Professzionális weblapkészítés